Nyolc évig Sopron tisztes polgára voltam. Büszke voltam erre a tényre, mert szerettem ezt a gyönyörű, ódon várost. Most is, amikor Sopronról hallok, hevesebben dobog a szívem, hiszen amikor elköltöztem onnan, már úgy éreztem, hogy ez a város az enyém is.
Magyarné Derszib Eti soproni festőművész barátnőm képeiben gyönyörködve bejárom a régi, emlékezetes helyeket, felidézem a város hangulatát, sétára indulok a macskaköves belvárosban és újra megcsodálom a műemlékeket.
Tavasztól kés
ő őszig gyakran gyalogoltam végig a Várkerületen munka után. Jólesett a frissít
ő séta az üzletekkel benépesített, széles útvonalon. Itt mindig nagy volt a nyüzsgés, rengeteg a turista, és lépten-nyomon német nyelv
ű beszédet lehetett hallani.
Gyakran olyan érzésem volt a városban sétálva, mintha magam is turista lennék. Újra és újra rácsodálkoztam a reneszánsz vagy gótikus ablakokra, a kapukopogtatókra, bekukkantottam a kapualljakba, boltíves átjárókba.
A T
űztoronyból csodálatos kilátás nyílik a városra, a város számos pontjáról pedig gyönyörködni lehet az egykori
őrtoronyban, ami
szimbólum is, a “Leghűségesebb város” szimbóluma. Falán olvasható a “Civitas Fidelissima” felirat, amire méltón büszke a város, hiszen az 1921-es népszavazáson a Magyarországhoz tartozás mellett döntött Sopron lakossága.
Néhány lépésre van a Szentháromság tér, Európa egyik legszebb tere. Kis ékszerdoboz, ahogy sokan nevezik. Megcsodálom itt a gótikus Kecsketemplom impozáns épületét, a Szentháromság szobrot és a Storno-házat, ami Mátyás király egykori rezidenciája volt.
Barangolok tovább a gondolatok szárnyán, nézve a képeket. Benézek a Templom utcába, ahol éppen elállt az es
ő, és megállok az Evangélikus templom el
őtt. Eszembe jutnak esküv
ők, keresztel
ők és a régi soproni vasárnapok...
Elsétálok még az Erzsébet kertbe, beszívom a Lővérek friss, egészséges erdei levegőjét, megállok a Csengery utcában, ahol régi barátaink laknak, és vetek egy pillantást egykori iskolámra, ahonnan annyi kedves arcot, emléket hoztam magammal...
Jólesett ez a kis séta, visszaemlékezés Magyarné Derszib Eti képei nyomán, akinek nemcsak technikai tudása, kiváló művészi tehetsége, de szülővárosa iránti szeretete is megmutatkozik akvarelljeiben.
A képek címei sorrendben:Téli Sopron, Várkerület, Tűztorony a Storno-házzal, Templom utca, Új utca, Szentháromság tér, Poncichter-udvar